Scroll to top

Tatile giderken valiz hazırlamak gayet kolay. Güneş gözlükleri, güneş kremi, güneş, deniz ve kum ile ilgili diğer herşey…Başka bir ülkede yurtdışında eğitim için bavul hazırlamak ise o kadar basit değil. Yaklaşan yaz ayı ile beraber yurtdışı eğitim için dil okullarına kayıtlarını yaptıran öğrenci arkadaşlarımızı bir yandan hazırlık heyecanı sardı. Hem onlara rehber olması açısından hem de bu yazıyı okuyacak diğer öğrencilere faydalı olması amacıyla sizlere Yurtdışı eğitim için valiz hazırlarken yanınıza alMamanız gerekenler neler bunları 8 madde halinde paylaşacağım.

Arkadaşlarınız, aileniz, akrabalarınız yurtdışı eğitim için valiz hazırlarken yanınıza neler almanız gerektiği ile ilgili olabildiğince size tavsiyelerde bulunuyorlar veya bulunacaklar.  Ancak, neleri evde bırakmanız gerektiği ile ilgili bir hayli kararsız kalabilirsiniz.

Yurtdışında eğitim alacak her öğrencinin ihtiyacı ve yanına neler alması gerektiği elbette birbirinden farklılık gösterir. Hangi ülkeye gittiği, ne kadar süre kalacağı, spor etkinliklerine katılıp katılmayacağı dolayısıyla yanına neler alması gerektiği biraz daha netlik kazanır. Ancak yurtdışına çıkarken gerek gümrükte sorun yaşamamak adına gerekse hayatınızı zorlaştırmamak adına yanınıza özellikle almamanız gerekenleri aşağıda sizlerle paylaşmak istiyorum.

1- Aşırı miktarda sıvı

Yurtdışı seyahat için uygun ölçülere sahip şişeler içerisinde size 2*3 hafta yetecek miktarda şampuan, parfüm diş macunu gibi sıvı vb eşyalarınızı yanınıza alabilirsiniz ancak 100ml üzerinde olan sıvı malzemeleri kabin içerisine değil de check-in esnasında büyük valizinize koymanızda yarar var. Ancak gideceğiniz ülkede benzer ürünleri bulmanız mümkün dolayısıyla valizinizi boşu boşuna ağırlaştırıp havaalanında ekstra valiz ücreti ödemeyin.

2- Fazla Ayakkabı

Eğer moda eğitimi almayacaksınız ya da fashion show’a çıkmıyorsanız yanınıza abartı sayıda ayakkabı (maksimum 4 çift)  almanıza gerek yok. 1 çift günlük, 1 çift spor, gezi, yürüyüş vb, 1 çift iş görüşmesine gitmek için, 1 çift’te parti vb eğlencelere gitmek için yanınıza ayakkabı alabilirsiniz. Eğer dört’ten fazla ayakkabı alıyorsanız yine valizinizi dolduruyorsunuz demek oluyor. Gideceğiniz şehrin hava şartları ve gideceğiniz mevsime bağlı olarak flip-flop’larınızı ya da kar botlarınızı da yanınıza almanızada fayda var.

3- Uygun olmayan gereksiz kıyafetler

Aşırı miktarda ve sık kullanmayacağınız ya da gittiğiniz ülkede bulup alabileceğiniz kıyafetlerinizle valizinizi doldurmayın. Yukarıda da kısaca bahsettiğim gibi yurtdışına gideceğiniz ülkenin mevsim şartlarına göre yanınıza kıyafet almalısınız. Ayrıca, gideceğiniz ülkenin kültürünü de önceden araştırmanızda fayda var, sizin için normal olan bir kıyafet bazı ülkelerde normlar ve gelenekler gereği gideceğiniz ülkenin kültürüne ters düşebilir.

4- Kitaplar

Kitap okumayı seven biri olarak bu madde biraz benimle de ters düşebilir ancak yurtdışı eğitime giderken valizinizi kitaplarla doldurmak yapacağınız en büyük yanlışlardan. Kitaplar yer kapladığı gibi ayrıca yük olarak size ağırlık oluşturacaktır. Alacağınız eğitimle ilgili zaten yurtdışında sayısız kaynak bulmanız mümkünken bir de kitap taşımayı kendinize eziyet haline getirmeyin. Olmazsa olmaz dediğiniz bir, iki kitabınızı getirin ancak tüm kitap koleksiyonunuzu yurtdışına taşımanıza gerek yok.  Eğer çok okumak istiyorsanız, okumak istediğiniz kitapların PDF’lerini telefonunuza, iPad veya Kindle’a indirin.  Böylece hem ağırlıklardan kurtulmuş hem de istediğiniz kitapları okumuş olursunuz. Bu tür teknolojik cihazlar kitap okumak için herkese yönelik ideal olmayabilir ancak en hafif ve kullanışlı bu şekilde kitaplarınızı yanınıza almış olursunuz.

5- Tonlarca Elektronik cihaz

Elektronik cihazlar hayatımızın vazgeçilmezleri artık. Özellikle yurtdışına eğitim için çıkarken laptop’lar olmazsa olmaz.  Akıllı telefonunuzu da yanınıza alacağınıza göre ekstra cihaz alıp kendinize işkence etmeyin. Özellikle İngiltere ve Amerika gibi ülkeler elektronik cihazlar konusunda yeni düzenlemeler getirmişken seyahatiniz işkenceye dönmesin.

Elektronik cihazlar hırsızların gözdesi. Dolayısıyla yanınızda onlarca elektronik cihazlar alıp hırsızlara davetiye çıkarmayın.  Şayet  cep telefonunuzu yanınıza aldıysanız, fotoğraf  makinesi ve ipad almayın yanınıza. Ayrıca, Telefonunuza ya da laptop’la ilgilenmek yerine eğitim aldığınız şehri ya da ülkeyi keşfe çıkabilirsiniz.  Gideceğiniz ülkenin priz girişlerinin farklı olacağını göz önünde bulundurarak adaptör almayı ihmal etmeyin.

6- Yiyecekler

Çok sevdiğiniz yiyecekleri geride bırakın. Her ülkenin kendine özel tatları ve atıştırmalıkları var. Yurtdışında yaşamanın eğlenceli yanlarından biri de yeni tatlar denemek ve beğendiklerinizi de kendi ülkenize getirmek. Yurtdışına çıktığınızda, ülkemize ait hafif taşınabilecek, uzun süre dayanabilecek ve taze kalabilecek yiyecekleri yeni tanışacağınız arkadaşlarınıza ikram etmek için yanınızda götürebilirsiniz.

7- Pahalı Eşyalar

Elektronik eşyalarda olduğu gibi pahalı eşyalarda hırsızlara davetiye çıkarır, ya da kırılabilir veya gümrükte ibraz etmediğiniz için takılabilir. Bu demek değildir ki yurtdışında herkes sizi soymak için bekliyor ya da size ait ve özel eşyaları yanınızda götürmemeniz de demek değil. Ancak değerli ve pahalı eşyalar riski yüksek eşyalar. Babaannenizin size hediye ettiği kolyeyi belki 5 yıldır boynunuzdan çıkarmamış olabilirsiniz ama birkaç ay onsuz kalmayı denemeniz yararınıza olabilir.

Yanınıza ister kaybolsun ister kılınsın sizi üzüntüye sevk etmeyecek eşyalar almanız tavsiye olunur. Sizin için manevi değerli olan ailenizin, arkadaşlarınızın fotoğraflarını da yanınıza alabilirsiniz.

8- Ağır Valiz

Evinizden km’ce uzağa gitmek için hazırlık yaptığınızı biliyorum.  Çok eşya koymak için büyük valiz hazırlamak mantıklıda geliyor olabilir.  Ancak gittiğiniz ülkede de alacağınız yeni eşyalar olacak ve bir sürü biriken eşyalarınız olacak. Sizin için en temel ihtiyaç malzemelerini beraberinizde götürün. Az eşya götürmenin kolay yolu ufak valiz hazırlamaktan geçiyor. Yıllardır sürekli seyahat eden biri olarak bunu rahatlıkla söyleyebilirim. Ufak valiz hazırlarken “Bu da lazım olur” dediğiniz eşyalarınız “Hayır kalsın” listenize düşüyor.

Yurtdışına çıkarken hem madden hem de manen rahat yolculuk yapmak ve döndüğünüzde eşyalarınızı yerinde bulabilmek için en temel ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek hafif ve kolay taşınabilir eşyaları yanınızda götürün. Ayrıca yurtdışından dönerken kendinize ve sevdiklerinize hatıra amaçlı alacağınız hediyelikler için çantanızda yer olmasına da özen gösterin. Şimdiden iyi yolculuklar…

Related posts

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir