Scroll to top

İngiltere’ye eğitime gelecek öğrenciler için işe yarayacağını düşündüğüm bazı tavsiyelerimi aşağıda maddeledim. Umarım okuyan herkese faydası olur.

1. ARAŞTIRIN!

İngiltere’ye gelmeden önce ülkeyi biraz araştırın.
Gideceğiniz okulun yerine,
Konaklama mekanınıza,
Gezmeyi düşündüğünüz yerlere,
Havalimanlarına,
Ulaşım imkanlarına,
Alış-veriş imkanlarına

İnternet üzerinden mutlaka bakın.

Maps.google.com da sokak görünümünden gideceğiniz yerlere çok daha detaylı bakabilirsiniz.

StudyACourse ekibinin size göndermiş olduğu hazırlık yazılarını mutlaka okuyun. İngiltere’de dil eğitiminizin verimli geçmesi için bunlar çok önemli.
 

2. ÖNEMLİ EVRAKLARI HAZIRLAYIN!

Mutlaka İngiltere dil okulu kayıt ve İngiltere konaklama evraklarınızı önceden hazırlayın, çıktılarını alın. Tarihleri kontrol edin. İngiltere’ye giriş yapacağınız tarihle, okul ve konaklama tarihiniz arasında çok fark olmasın.

3. LANDING CARD? O DA NE?

Uçakta ya da inince doldurulması gereken “Landing Card” isimli minik bir form var. Onu nasıl dolduracağınızı önceden öğrenirseniz rahat edersiniz. Bu konuda Studyacourse.com öğrencileri için önceden detaylı bilgilendirme yapılıyor, öğrencilere kolaylık.

4. UÇAK BİLETİNİZİ KONTROL EDİN!

Uçak biletinizi bir gün önceden kontrol edin. Saatler doğru mu? Havaalanı hangisi? Nereden kalkacak ve nereye inecek? Eğer biletinizi hala almadıysanız bizim özellikle tavsiyemiz gündüz saatlerinde burada olacak şekilde alın. Alışmanız daha kolay olur.

Birde uçuş saatiniz 00.05 gibi günün tam geçiş zamanlarındaysa uçağınız tarihini yanlış düşünüyor ve seyahatinizi yanlış planlıyor olabilirsiniz. Dikkat edin.

5. İNGİLTERE’DE SİZİ KİM ALACAK?

İngiltere’de havalimanında indiğinizde sizi alacak birisi var mı? Konaklama adresleriniz yanınızda mı? Bu bilgileri en geç bir gün önceden hazır etmelisiniz. Studyacourse.com öğrencileri için bu bilgileri önceden hazırlanmış ve kendilerine iletilmiş oluyor.

6. İNGİLİZCE HAZIRLIK YAPIN!

İngilizceniz çok zayıfsa ya da azsa ön hazırlık yapabilirsiniz. İngiltere’de eğitim için ilk geldiğinizde ve acil durumlarda kullanacağınız cümleleri önceden hazırlayıp ezberleyebilirsiniz. Cümleleri ezberlerken gerekli yerlere “lütfen” kelimesini koymayı unutmayın. Bu ülkede “Please” ile istemediğiniz her şey karşı tarafa çok kaba gelecektir.

7. KULAĞINIZI VE ÇENENİZİ AÇIN!

Eğer İngiltere’ye geliş tarihinize hala zaman varsa, size tavsiyem, bol bol İngilizce dinleyin. Gramer bilgilerinizi gözden geçirin. Kendinizi tanıtacak kısa cümleler hazırlayın. İngiltere’de gideceğiniz dil okulunda tanışma fasıllarını kolay geçersiniz ve rahat alışırsınız.

8. FARKLI KÜLTÜRE KENDİNİZİ HAZIRLAYIN!

Farklı bir kültüre geldiğinizi unutmayın. Evleri, yemekleri, hayatları bambaşka bir yere geliyorsunuz. Kalacağınız yerler Türkiye’deki evlerden daha küçük ve daha az konforlu olabilir. Batı kültüründe insanlar evlerinde -bize göre- daha az zaman geçirdikleri için evler küçüktür.

Ama merak etmeyin canınız sıkılmayacak.

Kaldığınız evin büyük ihtimal bahçesi olacak ya da en fazla on dakika yürüme mesafesinde güzel bir park olacak.

İngiltere’nin parkları meşhurdur. Park derken bizdeki gibi mahalle aralarına sıkıştırılmış, tozlanmış birkaç ağaç ve küflenmiş çocuk oyuncaklarının olduğu yerler değildir buradaki parklar. Küçükleri bile üç-beş bin metrekareden başlayan, yüz yıllık ağaçların olduğu, yeşil ve temiz mekanlardır. Yürüyüş yapma, dinlenme ve spor imkanlarınız olur.

9. SON KONTROL ÖNEMLİ!

Yolculuk öncesi son kontroller önemlidir. Evden çıkmadan pasaportunuzu ve gerekli evrakları yanınıza aldığınızdan emin olun. İngiltere’ye gelirken TL ya da Euro getirmeyin. Getireceğiniz parayı bulunduğunuz ülkede İngiliz Sterlinine çevirirseniz kur farkından zarar etmemiş olursunuz.

10. TELEFONUNUZU YURTDIŞI KULLANIMA AÇIN!

Ve mutlaka gelmeden önce Türk telefonunuzu yurtdışı kullanımına açmanızı tavsiye ederiz. Buraya geldiğiniz ilk saatlerde ihtiyacınız olacaktır. Aman ihmal etmeyin!
 

Related posts

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir