Scroll to top

İngiltere’de Türklerin Olmadığı Okullar Bulduk!

Evet! Yanlış okumadınız.

İngiltere’de Türk öğrencilerin olmadığı, hadi biraz daha net söyleyelim, Türkiye’deki acentelerin henüz tam keşfedemediği dört farklı okulu ziyaret ettik.

Geçen ay, ekip olarak İngiltere’nin güzel tatil şehirlerinden güney sahilindeki Bournemouth’a gittik . İngiltere’de dil okullarına rutin gezilerimizde bugüne kadar zincir okullara ve daha çok, Türkiye’de tanınan ve bilinen okullara gitmiştik. Bu sefer farklılık olsun dedik, yerel ve butik dil okullarını tercih ettik.

Okulları tek tek anlatmak yerine aşağıda bazı ortak özelliklerini sizlerle paylaşmak istiyoruz. Biz bu okulları ve şehri çok sevdik. Sizlere de rahatlıkla tavsiye edebileceğimize inanıyoruz.

1. Türk öğrenci çok az ya da hiç yok

İngiltere’de Türk öğrencinin az olduğu ya da hiç olmadığı okullar tercihimdir diyenler için hariki dil okulu fırsatları bulduk.

Maalesef Türkiye’de acenteler arasında meşhur olmuş İngiltere’de 15-20 dil okulu vardır ve bu okullara dönem dönem çok öğrenci gider. Bu sebeple sınıfınızda bile bazen 2-3 Türk öğrenci denk gelebilir.

Bu gezimizde, ziyaret ettiğimiz bu okulların ikisinde hiç Türk öğrenci yoktu, diğer ikisinde de tüm okulda 2-3 tane Türk öğrenci vardı. Hatta onlar da Almanya’dan gelen öğrenci grupları içerisindeydi.

Okul yöneticilerinden öğrendiğimize göre de tüm sene boyunca okullarındaki Türk öğrenci oranı yüzde 1 seviyesini geçmemiş bu güne kadar.

Sonuç olarak İngiltere’de Türk öğrencinin olmadığı ya da az olduğu dil kursları arıyorsanız bu okulları tercih edebilirsiniz. En azından önümüzdeki birkaç yıl daha böyle devam edecektir. Biz yenilerini buluncaya kadar. : )

2. Konaklama yerleri ve okullar arası mesafe kısa

Hem küçük şehirlerde bulundukları hem de yerel okullar oldukları için konaklama mekânlarını okullara yakın bir şekilde ayarlayabilmişler. Bu okullara 5-10 dakika mesafede birçok konaklama imkânı vardı. Özellikle ‘İngiliz Aile Yanı Konaklama’ en çok tercih edilen konaklama türü diyebiliriz.

3. Geneli bahçeli ve geniş sosyal imkânlara sahip

Özellikle Londra’daki dil okullarında bahçe imkânı bulmak çok zordur. Ancak Londra dışındaki dil okullarının geneli bahçeli ve bahçeye bağlı sosyal aktivite alanları var.

Bournemouth’daki bu gezdiğimiz dil okullarında da bahçe ve sosyal imkânlar çok iyi ayarlanmış ve etkin bir şekilde kullanılıyordu. Tek istisnası Capital School of English diyebiliriz. O da şehrin tam merkezinde olduğu için bahçe aktiviteleri yerine şehir merkezi aktivitelerini önceliğine almış görünüyordu.

İngiltere’de dil okulu seçiminde bizce önemli bir etken okulun bahçesinin olup olmaması.

4. Hepsi disiplinli birer aile şirketi

İngilizce öğrenmek disiplin gerektirir ve okullar da bu sebeple önemlidir. Disiplinden kastımız sıkıcı bir eğitim değil. Yoğun bir aktivite programı, öğrencilerle etkileşim halinde eğlenceli bir eğitim ancak ekibin özverili ve disiplinli çalışmasıyla oluyor.

İngiltere’deki büyük zincir dil okulları kurumsal kültürlerini oturtmuşlar ve bir şekilde bu disiplini sağlamışlardır. Ancak Bounemouth’da gezdiğimiz bu dört dil okulu da, (biri hariç) butik birer dil okulu olmalarına rağmen eğitimde disiplini sağlamış ve yoğun programlarını güçlü imkânlarıyla uyguluyor gözüküyorlardı.

Bu açıdan da çok beğendik.

5. Farklı bütçelere göre dil kursları var

Yurtdışı dil okulu seçiminde en önemli etkenlerden biri de kursların bütçeye uygun olup olmadığı. Yine yurtdışı eğitiminde, genel yaşam giderleri, en fazla maliyet oluşturan unsurlardan biri oluyor. İşte bu şehir, Londra’ya kıyasla yaşam giderleri ve konaklama giderleri çok az olduğu için tercih edilebilir.

Bournemouth’daki toplam maliyetlere bakıldığında, Londra’daki alınacak bir dil eğitiminden daha uyguna gelebileceğini görmüş olduk. Bu noktada Londra’nın kendisine göre artı yönlerini de bir kenara koymak lazım ama bu başka bir yazının konusu artık.

6. Bournemouth hem tatil hem eğitim şehri

Deniz, kum, güneş ve eğitim bir arada…

Bu şehir, İngilizce’yi eğlenerek ve tatil yaparak öğrenmek için de ideal bir şehir olarak görünüyor. Uzun ve temiz bir sahili, ince kumlu plajları ile büyük bir cazibe merkezi olmuş. Yaz aylarında rahatlıkla denize girilebilir.

İngiltere’de eğitim alırken öğrencilerin canlarının hiç sıkılmayacağı şehirlerden biri diyebiliriz.

Bournemouth’daki Bu Gezimizde Ziyaret Ettiğimiz Dil Okulları

Aşağıdaki linklerden okulların kendi web sitelerine ulaşabilirsiniz.

Ayrıca en yukarıdaki site içi arama motorumuzdan da okulların fiyat ve diğer bir çok bilgisine ulaşabilirsiniz.

Europa School of English

https://www.europa-school.co.uk

Capital School of English

http://capitalschool.co.uk

Cavendish School of English

https://www.cavendishschool.com

Anglo-Continental School of English

https://www.anglo-continental.com

Not: Bu okullarla ilgili gezi videolarımızı da yakında youtube kanalımızda görebilirsiniz.

Kanalımızı takibe almayı unutmayın: https://www.youtube.com/channel/UClXc348oLa-eZb4TMvmEidA/featured

Related posts

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir