Scroll to top

İngiltere vizesi, en çok sorulan sorulardan olmuştur uzmanlarına. Bizde sizler için bu vizeye başvururken nelere dikkat etmeniz gerekir onları aşağıda maddeledik.

Umarız faydalı olur ve kolayca vize alırsınız.

Öncelikle önemli bir istatistikle başlayalım yazımıza.

İngiltere, tahmin edilenden çok daha fazla oranda vize vermektedir. Son beş yılda İngiltere vizesine başvuranların yüzde 90’a yakını vize almıştır. Bu sebeple İngiltere vizesinde endişelenecek bir şey yoktur. İngiltere hükümeti, tabi ki kötü niyetli başvuruları engellemek için bazı tedbirler uygulamaktadır ancak aşağıdaki maddelere dikkat ederseniz vize alma ihtimalinizi artırırsınız.  

İngiltere Vize Başvurusunda Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Hangi tür vizeye başvuruyorsanız o vizeye uygun bir hazırlık yapmalısınız. Öğrenci vizesine başvuruyorsanız, okul kaydınız kesinlikle olmalı mesela.

Tüm belgelerinizin doğru olduğundan emin olun. Yalan beyan ya da sahte evrak durumunda İngiltere’ye 10 yıl giriş yasağı alırsınız.

Eğer, İngiltere’de yaşayan yakın akrabanız varsa mutlaka yazın. Eğer yazmazsanız ve fark ederlerse sorun olur.

Eğer Türkiye’de halen bir okulda öğrenciyseniz okulunuzun tatil zamanlarında İngiltere’ye gidecek şekilde vizeye başvurmanızı tavsiye ederiz. Gitmeyi planladığınız tarihler, okulunuzun açık olduğu tarihlere denk gelirse vize memuru şüphelenip vize vermeyebilir.

Eğer Türkiye’de okuduğunuz okulunuzdan izin alıp gidecekseniz ya da okulunuzu donduracaksanız ilgili belgeyi dosyanıza koymayı unutmayın.

Finansal durumunuzu evraklarla göstermeniz çok önemlidir. Eğitim ve diğer yaşam giderlerinizi kim karşılayacaksa bunu vize memuru resmi belgelerle görmek isteyecektir.

Vize ile ilgili uzmanların size söyledikleri olmazsa olmaz evrakları mutlaka hazırlayın. Onlar olmazsa vizeniz direk red alır.

Vize evrak listeleri, genellikle başvuru adayının gözünü korkutmaktadır ancak listedeki evrakların çoğu zaten dosyalarınızda bulunan evraklardır. Onları bir araya getirip fotokopilerini çekmek yeterli olacaktır.

Eğer sizin eğitim masraflarınızı bir başkası karşılayacaksa o kişinin ya da firmanın bunu karşılayabilecek yeterli gelirlerinin olduğunu mutlaka göstermelisiniz. 

Vizeye başvurusundan kısa süre önce banka hesabına konulan paralar dikkat çekmektedir ve hatta vize reddine sebep olabilir. Bu sebeple en az 3 ay öncesinden hesabınıza gerekli miktarı koyup ilgili evrakları dosyanızda gösterebilirsiniz.

Eğer kendi banka hesabınız varsa, burs ve benzeri gelirleriniz oluyorsa bunları da dosyanıza koyabilirsiniz.

Eğer bir firma ya da bir kişi size sponsor olacaksa, sizinle/sizin eğitiminizle bir ilişkisinin olmasını vize memuru arayacaktır. Bu durumu belgelerle göstermelisiniz.

Bu güne kadar aldığınız tüm eğitim sertifikalarını dosyanıza koyun. Güven verecektir. Özellikle aldığınız İngilizce eğitimler çok önemlidir.

Dosyanızdaki tüm evrakların İngilizceye çevrilmesi gerekir. Tercümanlık bürolarından yardım alabilirsiniz.

Vize başvuru formunu doldurmada uzmanından yardım alın. İngiltere vize başvurusunda verdiğiniz bilgiler önemlidir ve dosyanızla uyumlu olmalıdır.

Bir niyet mektubu yazıp İngilizcesini koymak da etkili olacaktır. Çok kısa olarak İngiltere’ye niçin gitmek istediğinizi, kariyer hedefinize ne katkısı olacağını ve masraflarınızı -ekteki dosyada da gösterdiğiniz gibi- nasıl karşılayacağınızı yazabilirsiniz. Yazı kısa, net ve dosyada gösterdiğiniz evraklarla uyumlu olmalıdır. İletişim bilgilerini yazıp imzalamayı unutmayın.

Eğer daha önce vize başvurusu yapmadıysanız, İngilizceniz yeterli değilse ya da bu konuda yakın zamanda vize başvurusu yapmış bir tanıdığınızın yardımı yoksa mutlaka bir danışman firmayla başvuru yapmanızı özellikle tavsiye ederiz. 150-200 TL arası bir danışmanlık ücretiyle süreci sağlıklı bitirmiş olursunuz.

Related posts

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir